کالابین

کالابین، موتور جستجو کالا خدمات، اولین بازارگردی مجازی

معرفی اماکن تاریخی مشهد

معرفی اماکن تاریخی مشهد

شهر مشهد به سبب وجود حرم مطهر امام رضا و جایگاه مهمی که در طول تاریخ داشته، در کنار جاذبه های گردشگری فراوان ، جاذبه های تاریخی بسیار، هم دارد.

شهر مشهد به سبب وجود حرم مطهر امام رضا(ع) و جایگاه مهمی که در طول تاریخ داشته، در کنار جاذبه‌های گردشگری فراوان، جاذبه های تاریخی بسیار، هم دارد.در ادامه آثار تاریخی مشهد معرفی میکنیم.

آرامگاه فردوسی

  آرامگاه فردوسی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد به شمار می‌رود و هرسال گردشگران بسیاری از این مکان تاریخی دیدن می کنند. معماری این بنا برگرفته از معماری دوره هخامنشی است .در بازدید از این بنا خواهید دید که عناصر تزئینی هخامنشی در ستون ها و سر ستون های آن به کار رفته و همه اضلاع آرامگاه با اشعاری از حکیم فردوسی مزین شده است .

مجسمه فردوسی که توسط ابوالحسن صدیقی، در ایتالیا ساخته شده  به این آرامگاه آورده شده است. همچنین در قسمت تالار آرامگاه می توانید شاهد تندیس هایی از داستان های شاهنامه که توسط فریدون صدیقی، پسر ابولحسن صدیقی ساخته شده اند باشید. همچنین در محوطه آرامگاه فردوسی ، مزار مهدی اخوان ثالث شاعر برجسته ایرانی و محمد رضا شجریان از مفاخر موسیقی ایران واقع شده است.

آرامگاه فردوسی در 20 کیلومتری مشهد و در شهر توس قرار دارد .برای رفتن به این آرامگاه باید از شهر مشهد به سمت قوچان بروید و در محل سه راهی فردوسی به سمت راست بپیچید،آرامگاه فردوسی در انتهای بولوار شاهنامه واقع شده است.

مدرسه عباسقلی خان

 

  این بنای تاریخی متعلق به دوره ی صفویه می باشد و توسط عباسقلی خان  در سال 1048 شمسی و  به دستور شاه سلیمان صفوی ساخته شده است. این مکان، یکی از شاهکارهای معماری محسوب شده و باتوجه به قدمتی که دارد، بسیار ارزشمند استاین مدرسه که در خیابان نواب صفوی واقع شده، جزو بناهای مربوط به حرم مطهر امام رضا (ع) است. این محله‌ نیز یکی از قدیمی‌ترین محله‌های مشهد است و قدمت آن را بین سال‌های 472 الی 775 تخمین زده‌اند. این مدرسه هم اکنون به عنوان یکی از مراکز حوزه علمیه مشهد به شمار می‌رود.

گنبد هارونیه 

  گنبد هارونیه، بنایی آجری و مربعی شکل، زیباترین و کهن ترین مکان تاریخی شهر باستانی توس محسوب می‌شود.فضای داخلی این بنا ،از ورودی ایوان، چهار شاه نشین، گنبدخانه، چهار پلکان مارپیچ در گوشه‌ها و سه اتاق فرعی تشکیل شده است.تاریخ ساخت این بقعه را قرن 7 و 8 از دوره ایلخانی می‌دانند. گنبد هارونیه منسوب به امام محمد غزالی در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا در ورودی شهر توس در 25 کیلومتری شمال غربی مشهد ، نزدیک به آرامگاه فردوسی قرار دارد.

 آرامگاه و موزه نادری

  مجموعه باغ موزه نادری، از جمله جاذبه های گردشگری  پر بازدید مشهد است. در این مکان ، آرامگاه نادرشاه مؤسس سلسله افشاریه واقع شده است. بنای نسبتاً قدیمی باغ که شامل ساختمان آرامگاه و سکوی سنگی مجسمه و موزه می باشد در مرکز باغ و کتابخانه عمومی و مقبره کلنل محمد تقی پسیان در جوار آرامگاه واقع است.درموزه جنب آرامگاه تعداد زیادی از لوازم رزمی و دیگر وسایل قدیمی  ارزشمند که متعلق به دوران صفویه و افشاریه  است در به نمایش گذاشته است.این مجموعه در طی 6 سال و در سال های 1336 تا 1342 ساخته شده است .

 

با قرار گرفتن باغ موزه نادری در نزدیکی حرم امام رضا (ع)، دسترسی به آن از هر نقطه شهر راحت است. می توانید با مترو، اتوبوس و یا تاکسی خود را به ایستگاه شهدا برسانید و از آنجا تا چهارراه شهدا پیاده بروید.

 

مصلی مشهد

   از جمله آثار تاریخی مشهد، ساختمان قدیمی مصلی است. این بنا از آثار دوره صفویه است . پوشش ظاهری ساختمان از آجر است و داخل ایوان با تزئینات گچ و محرابی درداخل ایوان مزین می باشد .این بنا با قدمت حدود چهارصد سال ، یکی از آثار ارزشمند فرهنگی – تاریخی شهر مشهد محسوب می شود.

 

این بنا در حاشیه ضلع شمالی خیابان نواب صفوی و در ابتدای بلوار 22 بهمن واقع شده است و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی خراسان حفاظت و اداره می شود.

 

خانه داروغه

  خانه داروغه یکی از آثار معروف و دیدنی دوره قاجار است که به دستور یوسف خان هراتی، اولین رئیس نظمیه پس از مشروطه، ساخته شده است. این بنای تاریخی ،دارای دو بخش زمستان نشین و تابستان نشین است. در بخش زمستان نشین با قرارگیری تمامی وسایل گرماساز، مطبخ و ... در طبقه ی زیرین، دمای خانه را متعادل می ساخته است. همچنین استفاده از پنجره های دوجداره و بخاری دیواری در آن زمان، از عجایب معماری این بنا به حساب می آید.این بنا در سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

خانه داروغه در نزدیکی حرم مطهر رضوی و در خیابان نواب صفوی واقع شده است و دسترسی خوبی به وسایل حمل و نقل عمومی دارد.

 

کلیسا مسروپ مقدس

  کلیسای مسروپ مقدس که قدمت آن به سال 1941 میلادی می رسد از آثار تاریخی مربوط به دوران پهلوی  که توسط ارامنه  در مشهد ساخته شده است. مردم مشهد این کلیسا را با نام کلیسا ده دی می شناسند .

ساختمان این کلیسا دارای دو گنبد مخروطی شکل است که در راس هر دوی این مخروط‌ها صلیب قرار گرفته است و از ویژگی‌های بارز و منحصر به فرد این ساختمان به شمار می‌رود. کلیسا ده دی مشهد در سال 84 توسط اداره میراث فرهنگی در فهرست آثار تاریخی فرهنگی ثبت شده است.

 

 

خانه ملک

  خانه ملک از آثار تاریخی مشهد به جای مانده از دوران قاجار می باشد . این بنا با کاشی‌کاریها و منبت‌کاری های خاص خود و همچنین معماری سنتی و اروپایی که دارد، معروف‌ترین خانه‌ی تاریخی شهر مشهد است. در حال حاضر خانه ملک به صورت یک مرکز اداری، فرهنگی و هنری با حضور هنرمندان توانمند به صورت کارگاه های زنده هنری فعالیت می نماید و بالغ بر ۱۰ کارگاه در این مرکز فعال می باشد.این بنا در خیابان امام خمینی شهر مشهد واقع شده است.